Lezing over Wede: het blauwe wonder

In de late middeleeuwen werd blauw een populaire kleur, zowel in kunstuitingen als in kleding. Voor het blauw verven van textiel werd in Europa bijna uitsluitend gewerkt met de verfplant wede (Isatis tinctoria L.), het enige inheemse gewas dat de blauwe kleurstof indigo bevat. 

Wede werd slechts in enkele gebieden in Europa intensief geteeld en één ervan was de streek langs de Roer. Behalve over dit opmerkelijke gegeven gaat het in deze spreekbeurt ook over de teelt, de verwerking en de toepassing van wede. Daarnaast gaat het over de handel in de kleurstof, welke positie de stad Roermond daarbij innam en de vraag wat er nog van te zien is. 

De lezing wordt gehouden door Chris Roemen van Ecological Textiles (Roermond), redacteur van Ruimtelijk (Stichting Ruimte) en wedeteler.

4 juli 2026

Start: 14:00 uur

Einde: 15:00 uur

Bekijk alle activiteiten